Ceny energii elektrycznej są bardzo wysokie. Ponadto koszty dystrybucji prądu przez operatorów są prawie takie same jak zużyta energia. Z tego powodu coraz więcej osób decyduje się na uniezależnienie energetyczne. 

Zasilanie domu pasywnego

panele słoneczneKolejne ustalenia Unii Europejskiej skierowane są w stronę ekologii i ochrony środowiska. Wytyczne, jakie są przyjmowane nakładają na państwa coraz większy stopień energooszczędności budownictwa i dlatego coraz powszechniejsze są domy pasywne, które potrzebują jak najmniejszej ilości energii do funkcjonowania. Domy pasywne cechuje przede wszystkim małe zapotrzebowanie na prąd, który dodatkowo może być wytwarzany za pomocą własnych elektrowni słonecznych lub wiatrowych usadowionych na działce właściciela. Montowane na dachach panele fotowoltaiczne są w stanie wygenerować wystarczającą ilość energii elektrycznej, która zasili wszystkie urządzenia w domu. W przypadku pochmurnych dni alternatywne mogą być elektrownie wiatrowe, które nie muszą oznaczać wiatraków o wysokości kilkudziesięciu metrów. Zapotrzebowanie energetyczne domów pasywnych nie jest duże więc wystarczy odpowiednio dobrana elektrownia wielkości średniego drzewa, żeby wszystko zasilić. Alternatywne źródła energii a konkretniej urządzenia, które z nich korzystają kosztują trochę, ale inwestycja może zwrócić się w ciągu kilku lat a następnie przynosić wymierne korzyści wynikające z braku rachunków za energię elektryczną niezbędną do zasilania naszego domu.

Wśród alternatywnych źródeł energii najpopularniejsze są słońce i wiatr. Są to źródła, które w Polsce są najbardziej efektywne a decydując się na wykorzystanie obu możemy być pewnie w stu procentach, że prądu nam nie zabraknie nawet w przypadku awarii u zewnętrznego dostawcy. 

Informacje pochodzą z wlasnyprad.eu