Kilka tygodni temu wybrałam się w odwiedziny do mojej kuzynki, która na stałe mieszka w Poznaniu. Zostałam przez nią osobiście zaproszona na imprezę rodzinną, podczas której mieliśmy całą rodziną świętować to, że Kamila właśnie wprowadziła się do nowego domu. Kiedy oglądałam jej ogród w oczy rzuciła mi się pewna konstrukcja, z którą nigdy wcześniej nie miałam do czyszczenia. Okazało się, że jest to przydomowa oczyszczalnia biologiczna. 

Działanie biologicznej oczyszczalni

biologiczna oczyszczalnia ścieków - PoznańNie ukrywam, że oczyszczalnia ta bardzo mnie zaintrygowała, ponieważ sama posiadałam standardowe szambo, z którego nie byłam jednak do końca zadowolona. Postanowiłam więc wypytać moją kuzynkę o to w jaki sposób działa biologiczna oczyszczalnia ścieków – Poznań, w którym aktualnie przebywałam, ponoć słynął z tego, że biologiczne oczyszczalnie wypierają tradycyjne szamba właśnie w tym mieście. Kamila od razu poinformowała mnie o tym, że zdecydowała się na przydomową oczyszczalnię biologiczną, ponieważ system ten znacznie lepiej wpływa na środowisko. Ku mojemu zaskoczeniu okazało się, że biologiczne oczyszczalnie pochłaniają znacznie m niej miejsca niż tradycyjne szamba. Oczyszczanie składa się wówczas z dwóch etapów. Pierwszy z nich odbywa się bez użycia tlenu. Zanieczyszczenia trafiają wówczas do specjalnej komory, w której następuje ich wstępny rozpad. Podczas drugiego etapu oczyszczania, rozdrobnione zanieczyszczenia są rozkładane i neutralizowane, na tym etapie wszelkie związki toksyczne zostają skutecznie zneutralizowane. 

Muszę przyznać, że rozmowa z Kamilą zainspirowała mnie do zmiany trybu życia. Postanowiłam być bardziej eko, w niedalekiej przyszłości planuję zastąpić moje przydomowe szambo nowoczesną oczyszczalnią, która będzie znacznie tańsza w utrzymaniu. Moim pomysłem podzieliłam się już z mężem, który w 100% popiera mój pomysł.