Operacyjne leczenie chirurgiczne zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem – szczególnie jeśli chodzi o operacje wykonywane na klatce piersiowej. Są to operacje o podwyższonym ryzyku, ale na szczęście istnieją w Polsce kliniki, które zatrudniają najlepszych specjalistów w tej dziedzinie.

Operowanie nowotworów płuc, opłucnej, serca i nie tylko

chirurgia klatki piersiowej bydgoszczMożna im zaufać i poddać się nawet skomplikowanym zabiegom. Na terenie klatki piersiowej znajdują się takie narządy jak płuca i serce. To właśnie te narządy są najczęściej operowane, jeśli dochodzi do otwarcia klatki piersiowej. Wiadomo, że takie operacje wymagają użycia specjalnego znieczulenia oraz aparatury medycznej. Kiedy dojdzie do otwarcia klatki piersiowej, zmienia się ciśnienie (dochodzi do wyrównania ciśnień), przez co płuca się zapadają. To sprawia, że pacjent musi być przez cały zabieg podłączony do respiratora (rzadziej wykorzystuje się tu worki ambu). Bez wątpienia chirurgia klatki piersiowej bydgoszcz stoi na wysokim poziomie. Warto wspomnieć o tym, jakie operacje są najczęściej wykonywane. W Polsce zdecydowanie najczęściej wykonuje się operacje na płucach. Mogą one dotyczyć zmian nowotworowych na płatach płucnych, ropni i nie tylko. W takiej sytuacji należy wyciąć płat płucny lub jego fragment z zachowaniem marginesu zdrowych tkanek. Operacje na sercu również wykonywane są dość często. Nowotwory serca nie zdarzają się tak często jak nowotwory płuc.

Zabiegi na otwartej klatce piersiowej mogą też dotyczyć opłucnej (np. nowotworów opłucnej) lub ściany klatki piersiowej. Przed zabiegiem wykonywane są badania diagnostyczne takie jak rentgen klatki piersiowej, tomografia, rezonans magnetyczny. Dzięki tym badaniom lekarze specjaliści mogą odpowiednio przygotować się do operacji. Zabiegi na klatce piersiowej należą do działu chirurgii długoterminowej.