Aby podróżować po świecie, nie potrzebujesz roweru profesjonalnego. W rzeczywistości wystarczy każdy rower i każde szczere pragnienie. Jeśli planujesz przejechać kilka tysięcy kilometrów, w różnych warunkach, warto nie mieć roweru na najniższym poziomie. W tej chwili wydaje mi się, że należy dokładnie zaplanować taką podróż ze wszystkimi jej aspektami.

Jak się przygotować na wyprawę rowerową?

wyprawy rowerowe polskaWiele osób ma zamiar wyruszać w tym roku na wyprawy rowerowe polska jest krajem, gdzie takie podróże mogą być wyjątkowe. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby dostosować rower, z którego korzystasz obecnie. Rowery górskie paradoksalnie nie będą odpowiednie na wyprawę rowerową. Bagażnik można zamontować na rowerze szosowym o dużej ładowności, ale trzeba też zmienić pozycję i wymienić opony na szersze. Na nowym rowerze trzeba jednak trochę pojeździć, warto przebyć kilka krótszych i dłuższych tras w różnych warunkach drogowych, aby sprawdzić, czy wszystko działa prawidłowo i czy nie ma konieczności wymiany takiego elementu jak siodełko. Zdecydowanie zalecam samodzielne wykonanie tej czynności lub w punkcie serwisowym, tzw. kontrola gwarancyjna. Śruby i inne podzespoły muszą być zamontowane na nowym rowerze, a czasami nie wszystko jest odpowiednio dokręcone w fabryce. Nie potrzebujemy super roweru, aby podróżować do Polski czy Europy.

Ponieważ nawet w przypadku poważniejszych awarii, zawsze będzie można dostać się do serwisu rowerowego, a może powrócić do domu nie będzie trudne i drogie. Podczas dalekiej podróży, gdy była zaplanowana na długi czas i często wydawała się małą fortuną, warto zauważyć, że awaria roweru unieważniłaby podróż. Oczywiście, najdroższe urządzenia nigdy nie gwarantują bezawaryjnej pracy, ale znacznie zmniejszają ryzyko awarii.