Kiedy przychodzi okres świąteczny, zazwyczaj czujemy w sobie pewną ekscytację i przyjemny niepokój. Tych kilka wolnych dni w roku różni się od pozostałych, spędzanych w pracy i zabieganych. Są szczególne, budzą więc szczególny nastrój. Dla wielu z nas to jedyna okazja po dłuższej przerwie, by spędzić więcej czasu z rodziną. Kiedy zaczynamy zauważać, że na mieście pojawiają się dekoracje wnętrz nieomylnie przywodzące na myśl święta, sami zaczynamy myśleć o upiększeniu naszych domów.

Dekoracje wnętrza domu na święta

 

dekoracje wnętrzKupujemy ozdoby świąteczne i związane z tym konkretnym czasem w roku dodatki do wnętrz, radośnie podnieceni myślą o dekorowaniu mieszkania. Prawda jest bowiem taka, że nic tak nie podkreśla unikatowości świąt jak odmienione, zupełnie inne niż zazwyczaj mieszkanie. Kiedy nadchodzi Gwiazdka, ubieramy choinkę w bombki, światełka i łańcuchy – niektóre ozdoby mają kilkadziesiąt lat i sięgają czasów naszych pradziadków! – wieszamy jemiołę, wycinamy pierniczki i pakujemy prezenty w ozdobny papier.
Panujące kolory to czerwień, zieleń, złoto i granat, a motywy to renifery, Mikołaje, aniołki i gwiazdy betlejemskie. W niektórych domach pojawiają się nawet prawdziwe miniaturowe szopki ze żłóbkiem, pastuszkami, osiołkiem i bijącymi pokłony królami. Na Wielkanoc, gdy zbliża się wiosna, dekoracje mają oddawać radosne odnowienie życia i nadzieję na zmartwychwstanie. Jest dużo jasnej zieleni i promiennej żółci, kaczuszki i kurczaczki, baranki, mszyste bazie i kwitnąca forsycja, a przede wszystkim oczywiście pisanki.

Ręcznie malowane, zdobione igłą, farbowane w cebuli albo z gotowymi aplikacjami – nad tworzeniem unikalnych pisanek gromadzi się często cała rodzina, a w efekcie powstają prawdziwe dzieła sztuki. Jeżeli tylko czerpiemy z tego przyjemność, dekorowanie domu na święta może stać się przemiłym elementem nadchodzącego wypoczynku.