Brak odpowiedniego poziomu wymiany powietrza w miejscach pracy może mieć bardzo negatywne skutki. Zapewnienie pracownikom odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa i higieny pracy określają przepisy prawne. Aby nie dopuścić do zaistnienia groźnych dla zdrowia, a nawet życia sytuacji w zakładzie przemysłowym, należy zadbać o odpowiednie rozwiązanie wentylacyjne.

Skutki braku wentylacji przemysłowej

wentylacja przemysłowaPodczas każdego procesu produkcyjnego oprócz oczekiwanego produktu wytwarzane są różnego rodzaju odpady, które mogą być mniej lub bardziej uciążliwe. Do jednych z najbardziej niebezpiecznych i najgroźniejszych w skutkach należą zanieczyszczenia powietrza. Należą do nich różnego rodzaju pyły (powstałe podczas obróbki drewna), dymy, nadmierna ilość ciepła i wilgoci oraz toksyczne gazy i pary, które w niektórych przypadkach zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia wybuchu i pożaru. Aby pozbywać się wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń konieczna jest wentylacja przemysłowa. Pozwala ona nie tylko na zmniejszenie ryzyka wybuchu, ale także ogranicza możliwość wystąpienia chorób zawodowych, dotyczących układu oddechowego, a także wpływa pozytywnie na wydajność pracowników, bowiem uciążliwe pyły i dymy unoszące się w powietrzu bez prawidłowej wymiany powietrza ograniczają koncentrację osób pracujących i zmniejszają efektywność wykonywanych działań. Nagromadzenie różnego rodzaju pyłów może wpływać również na prawidłowe działanie maszyn, powodując ich większą awaryjność, dlatego że osiadający materiał na strategicznych częściach urządzenia doprowadza do nieprawidłowości.

W zakładach pracy konieczne jest zastosowanie urządzeń, które umożliwią prawidłową cyrkulacje powietrza w pomieszczeniach, bowiem brak takiego rozwiązania niesie ze sobą bardzo przykre konsekwencje, zarówno dla zdrowia i bezpieczeństwa pracowników, jak i dla wydajności pracy ludzi i maszyn.