Z kompresorem mamy do czynienia praktycznie każdego dnia. Urządzenie te często możemy spotkać na stacjach paliw, warsztacie samochodowym lub w garażu. Związku z tym jakie są rodzaje, pojemności, wydajności kompresorów?

Jakie ma zastosowanie kompresor?

kompresor 10 barKażdy właściciel samochodu spotkał się nie raz z kompresorem, czy to na stacji paliw czy w warsztacie wulkanizacyjnym i jest wykorzystywany do pompowania kół. By użyć tego urządzenia należy samochodem podjechać jak najbliżej urządzenia, a następnie bierzemy do ręki węża przymocowane do kompresora, odkręcamy nakrętkę i wkłady do wężyka. Następnie ustawiamy ile ma kompresor wpompować powietrza do koła za pomocą panelu dotykowego. Kompresor posiada wiele dodatkowych końcówek, które pozwalają na pompowanie nie tylko koła samochodu, ale także piłki do nogi lub koszykówki czy nawet dmuchany materac. Małe kompresory bezolejowe (tzw. kompresor 10 bar) świetnie nadają się do malowania mebli, ścian czy ogrodzenia. Zaletą użycia tego urządzenie jest to, że zużywa zdecydowanie mniej farby niż w przypadku tradycyjnego malowania. Urządzenie te służy to uzyskiwania wysokich ciśnień sprężonego gazu. Wyróżnić możemy dwa rodzaje kompresorów – wyporowe i przepływowe. Czym się różnią te dwa modele od siebie? Kompresory wyporowe wytwarzają wysokie ciśnienie poprzez zasysanie i tłoczenie za pomocą specjalnego urządzenia umieszczonego w środku. Wśród tych kompresorów wyróżnić możemy: tłokowe, śrubowe, membranowe, spiralne, łopatkowe i z wirującymi tłokami. Kompresory przepływowe do swojej pracy w przepływie powietrza używają wirnika, który obraca się z dużą prędkością wytwarzać przy tym duże ciśnienie. W gronie kompresorów przepływowych znaleźć możemy: promienie, diagonalne i osiowe.

Na rynku jest wiele przydatnych urządzeń do prac przy domowych i nie tylko. Jednym z tych urządzeń są kompresory. Są to urządzenia charakteryzujące się wysoką wydajnością i bezawaryjnością. Dobrze dobrze wybrany kompresor spokojnie posłuży wiele lat.