W budownictwie występują aż trzy możliwe źródła zawilgocenia elementów konstrukcji. Pierwszym z nich jest woda opadowa, która przyczynia się do zwiększenia wilgotności powietrza. Kolejny to woda gruntowa. Często nie występuję od pod ciśnieniem, jednaj jest obecna i może negatywnie wpływać na fundamenty obiektu. Do ostatniego typu możemy zaliczyć parę, która powstaje podczas użytkowania. 

Zadanie izolacji przeciwwilgociowej 

izolacja przeciwwilgociowaW związku z tym, właściwie każdy element budynku jest narażony na działanie wilgoci. Większości z nas wydaje się, że skoro woda nie występuje pod ciśnieniem, to materiały poradzą sobie z jej występowaniem. Jest to prawda tylko w miejscach, w których para nie będzie się skraplać. Wszędzie, gdzie przewidujemy możliwość powstawania skroplin na powierzchni elementów musimy wykonać izolację przeciwwilgociową. Jej rolą jest zabezpieczenie elementów przed kondensacją pary wodnej. Jeżeli izolacja przeciwwilgociowa będzie wykonana w poprawny sposób, zapobiegnie również rozwojowi pleśni i grzybów. Ze zjawiskiem ich powstawania możemy spotkać się na przykład w łazience. Jednak wykonanie szczelnej powłoki zabezpieczającej nasz strop to jedynie połowa sukcesu. Aby para wodna nie zagrażała wnętrzu naszego domu musi być w odpowiedni sposób odprowadzona z wnętrza pomieszczeń, a więc wszelkie izolacje przeciwwilgociowe powinny być wspierane działaniem wentylacji. 

W budownictwie mamy do czynienia z dwoma typami izolacji przeciwwilgociowych – poziomych i pionowych. Druga grupa występuję na powierzchni poziomej, na przykład między materiałami. Dzięki temu, nawet jeżeli woda w jakiś sposób wniknie np. w fundament, to nasze ściany fundamentowe są chronione. Drugim rodzajem są izolacje pionowe, które często mają zabezpieczyć fundament przed wodą pochodzącą z gruntu.