Jeżeli słyszymy hasło: reaktory chemiczne, to najprawdopodobniej wyobrażamy sobie gigantyczne zbiorniki, w pobliżu których lepiej nie mieszkać, a najlepiej w ogóle się nie zbliżać, ponieważ ich rozszczelnienie może spowodować katastrofę rzędu tej, która miała miejsce w Czarnobylu. Po części mamy rację, ale nie do końca.

W jaki sposób stosuje się reaktory?

reaktory chemiczneMamy rację tylko po części, ponieważ reaktory chemiczne nie wiążą się tylko i wyłącznie z kojarzonymi przez nas elektrowniami jądrowymi. Te urządzenia nie muszą też mieć wielkości kilkupiętrowego albo nawet kilkunastopiętrowego wieżowca. Reaktory chemiczne są używane w dużo bardziej prozaicznych warunkach. Czym bowiem jest taki reaktor chemiczny? Trzeba wspomnieć, że urządzenie to jest po prostu rodzajem zbiornika, w którym zachodzą pewne, określone reakcje chemiczne przy użyciu substancji różnych stanów skupienia – gazu, cieczy albo substancji stałych. Generalnie rzecz biorąc jego działanie sprowadza się do wytwarzania energii. Jego zastosowanie nie musi jednak wiązać się wyłącznie z energią jądrową. To co jest wspólne dla wszystkich rodzajów reaktorów, to solidność jego wykonania. Żeby był bezpieczny dla otoczenia, spełniał wszystkie obowiązujące wymogi i w odpowiedni sposób realizował swoją rolę, musi być zbudowany z wyjątkowo trwałych materiałów. Jeżeli mielibyśmy podać przykład jakiegoś mniejszego reaktora chemicznego to należałoby wskazać na przykład autoklaw, czyli niewielkie urządzenie używane na przykład do sterylizacji, stąd nie dziwi jego częste wykorzystanie w medycynie.

Być może ten krótki artykuł zmieni nieco nasze podejście do tematu reaktorów chemicznych i zrozumiemy, że mają one zdecydowanie szersze zastosowanie niż w temacie produkcji energii jądrowej.