Budynek przeznaczony do zamieszkania może być wykonany w ramach tzw. budownictwa modułowego. System ten pozwala na szybkie i sprawne powstanie takiego obiektu w dość krótkim czasie w przeciwieństwo do budownictwa tradycyjnego.

Domy modułowe – nowy kierunek budownictwa?

budownictwo modułoweWraz zakupem działki budowlanej zastanawiałem się, czy wybrać dom zbudowany tradycyjną metodą czy dom składający się z wcześniej przygotowanych modułów. Po przekalkulowaniu kosztów, wybrałem drugi sposób budowy domu tzw. budownictwo modułowe. Dom taki składa się z prefabrykatów, czyli modułów od kilku do kilkudziesięciu. Po złożeniu wszystkich tych modułów i połączeniu w jedną całość doprowadza do stworzenia przestrzeni zamkniętej i gotowej do zamieszkania. Firma zrealizowała te zamówienie w ciągu półtora miesiąca. Taki dom powstał w 80% na hali produkcyjnej. Tam powstała konstrukcja, elementy wykończeniowe, a nawet znalazła się część wyposażenia. Firma dowiozła gotowe elementy na plac budowy i w ten sam dzień zaczęła instalować na wcześniej przygotowanych fundamentach. Ciekawostką jest to, że przy wyborze przyszłego projektu domu mogłem wybrać taki jaki chciałem. Po zaakceptowaniu projektu, projekt ten został przekazany do fabryki, którego gotowe elementy zwoził na plac budowy i instalował na wcześniej przygotowany fundament. Po złożeniu wszystkich elementów modułu i przyłączeniu instalacji, zostały nam pracę związane z urządzaniem wnętrza domu. Dotyczyły głównie zakupienie mebli, krzeseł, sprzętu RTV i AGD itd. Ciekawostką jest to, że domy modułowe można rozbierać i przenosić w innego dowolne miejsce lub powiększać, dokupując kolejne moduły.

Dom to miejsce oazy, ciszy i spokoju. Taki dom pozwala na zrelaksowanie się i naładowanie baterii na kolejny dzień, lecz jeszcze lepiej będzie jak taki dom możemy zbudować dość szybko i przemieszczać w dowolne miejsce, gdy już nam się ono znudzi.