Ile razy chcąc wyciąć niechciane drzewo słyszałeś od sąsiada z działki obok panie, daj pan spokój tylko panu karę dowalą i nic z tego nie będzie. Nielegalna wycinka drzew to coraz bardziej popularny problem nie tylko w naszych ogródkach działkowych, ale także w ogóle na świecie.

Wycinka drzew jest problematyczna

wycinka drzewNajwięcej wniosków w ostatnim czasie o wycinkę drzew wpłynęło w Bydgoszczy. Ludzie mają dosyć biurokracji, która ciągle narasta. O wszystko trzeba złożyć podanie. Dlaczego na mojej własnej działce, za którą sam zapłaciłem muszę pytać jakiegoś urzędasa czy mogę wyciąć krzak czy drzewo? To niesprawiedliwe! Wykrzykuje jeden z właścicieli działek rekreacyjnych na terenie Bydgoszczy. Urzędnicy odpowiadają jednym zdaniem, a raczej wyrazem – procedury. A jak wygląda ten proces w innych miastach Polski i na całym świecie? W Polsce dużym problemem jest wycinka drzew odbywająca się na terenie naszego kraju – lasów i puszczy. Państwo nie za bardzo przywiązuje wagę do tego co się dzieje. Przez co wśród ludzi budzą się nastoje buntownicze i powstają społeczne komitety ochrony tych drzew. Pewna firma sprzątająca, która mieści się się w okolicach Bieszczad pomaga znaleźć społecznym komitetom kłusowników drzewnych. Lata, które są liczone w korach drzew i ich pieniach wskazują, że są one niezwykle stare i mają swoje historie, które nie są szanowane.

Na świecie zmagamy się z problemem puszczy amazońskiej, która zostaje wycinana, co jest zagrożeniem dla naszego ekosystemu i świata. Dokąd zmierza ten kraj i świat? Obawiamy się, że to droga, która nigdzie nie prowadzi.