Mówi się, że żadna praca nie hańbi. Nie ma też lepszego lub gorszego sposobu na zarobek jeżeli trzeba utrzymać rodzinę. Jednym z takich zawodów nie cieszących się specjalnym powodzeniem wśród młodzieży jest praca kamieniarza, ja też kategorycznie wykluczałem tę ścieżkę kariery dla siebie. Do czasu…

Praca przy rozbiórce i naprawie pomników

rozbiórka i naprawa pomników do pogrzebu w SzczeciniePochodzę z okolic Szczecina od małego żyłem ideałami, widziałem siebie w pięknym białym fartuchu z błyszczącym stetoskopem na szyi. Jednak szara rzeczywistość szybko zweryfikowała moje marzenia z dzieciństwa. Ciężka choroba ojca oraz problemy finansowe w rodzinie zmusiły mnie do przejęcia rodzinnej firmy. Teraz zamiast w czystym lekarskim kitlu moim uniformem są wiecznie brudne ogrodniczki i stara polówka a moje główne zajęcie to rozbiórka i naprawa pomników do pogrzebu w Szczecinie. Mam jeszcze dwóch braci i współpracujemy w tej samej rodzinnej firmie, tak jak nasz tata a wcześniej dziadek. Mój starszy brat zajmuje się grawerowaniem liter na płytach nagrobnych a młodszy razem ze mną stawia nowe pomniki i naprawia lub rozbiera te stare. Jest to ciężka praca, fizyczna, latem w upale, zimą znów w mrozie ale muszę przyznać, że daje satysfakcję. Nie jesteśmy w stanie w żaden sposób pomóc rodzinom pogrążonym w żałobie po stracie najbliższych, rodziny czy też przyjaciół ale profesjonalnie i szybko wykonana robota pozwala im szybciej odciąć się od tej rozpaczy i ruszyć dalej ze swoim życiem. Myślę, że w jakiś sposób pomagamy złagodzić ból straty i mamy także swój wkład w zachowaniu pamięci o zmarłym. Taki pomnik może przecież stać, nawet jeśli nikt już się nim nie opiekuje nawet kilkadziesiąt lat!

Okazuje się, że naprawdę niezbadane są koleje losu, żadna decyzja i opinia nie jest na stałe. Po latach pracy przy nagrobkach, niezależnie od tego jak niedorzecznie to brzmi odczuwam zadowolenie z wykonywanych zleceń i nie wyobrażam sobie siebie w żadnej innej pracy.