W większych miastach trudno jest dziś znaleźć miejsce, które nie byłoby objęte zasięgiem kamery przemysłowej. Te zainstalowane w sklepach i stacjach kolei czy metra są standardem od dawna, ale nadzór wideo staje się coraz bardziej powszechny również w innych obiektach. Zwykłe nagrywanie obrazu to jednak nie wszystko, co ta technologia jest w stanie zaoferować.

Możliwości telewizji przemysłowej

telewizja przemysłowa

Współczesne kamery nie rejestrują już otoczenia z jednego, nieruchomego punktu. Nawet jeśli zamontowana jest tylko jedna kamera, można ją kontrolować za pomocą klawiatury sterującej i ustawiać pod wybranym kątem. Co więcej, wiele z nich jest wyposażonych w funkcję rozpoznawania obrazu. Są więc w stanie odróżnić konkretną osobę przechodzącą w zasięgu ich obiektywów i natychmiast powiadomić o tym fakcie za pomocą alarmu. Inne zaawansowane opcje to chociażby odczytywanie i rozpoznawanie tablic rejestracyjnych. Zalety te są równie chętnie wykorzystywane przez osoby prywatne, co przez większe przedsiębiorstwa i służby publiczne. Telewizja przemysłowa wkracza w sferę prywatną zazwyczaj wtedy, gdy mieszkańcy decydują się na zainstalowanie kamer w okolicy swojego domu – na podjeździe posesji czy podwórku. Coraz bardziej popularne stają się także domofony z wideo nadzorem, pozwalające na bezpieczne przyjrzenie się osobie, którą mamy wpuścić do naszego mieszkania. W sytuacjach kryzysowych dostęp do nagrania monitoringu może mieć kluczowe znaczenie dla służb ratunkowych, pozwalając na sprawniejsze opracowanie planu działania. Telewizja przemysłowa bywa także niezastąpiona przy ustalaniu rysopisów, a co za tym idzie – tożsamości sprawców zamachów i innych przestępstw.

Nadzór telewizji przemysłowej, choć na pierwszy rzut oka niewidoczny, spełnia ogromną rolę w społeczeństwie, przyczyniając się do wzrostu bezpieczeństwa. Sięga tam, gdzie warunki środowiska nie są odpowiednie dla ludzi i rejestruje to, co umyka naszym oczom. Pomocy tej technologii nie da się przecenić.