Niektóre prace wymagają stosowania specjalnego stroju ochronnego, łącznie z okularami. Oczywiście są one uregulowane przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy. Zawsze w takim zakładzie pracy może pojawić się kontrolę, która nakłada duże kary jeśli nie stosujemy się do wymagań.

Zalety okularów ochronnych

okulary ochronneDo stroju zapewniającego bezpieczeństwo zalicza się również okulary. Okulary stosuje się w niektórych pracach. Okulary ochronne chronią oczy przed szkodliwym czynnikami. Czasami dotyczy to promieniowania, a czasami szkodliwych drobinek, które mogą się przedostać do oka. Okulary ochronne stosuje się w przy spawaniu, ale nie tylko. Również znajdują one zastosowanie w medycynie. Szczególnie w pracowniach Rentgenodiagnostyki, gdzie jest silne promieniowanie. Oczy przed takim promieniowaniem powinno się chronić, ponieważ są delikatne i bardzo łatwo je uszkodzić. Jeśli chodzi o spawanie to, aby ochronić innych stosuje się kurtyny spawalnicze. Jednak osoba spawająca nie może stanąć za kurtyną. Dlatego wymagany jest odpowiedni strój. Najważniejsze są oczywiście okulary ochronne. Są to okulary przez które nie ma możliwości, aby przeniknęło jakiekolwiek promieniowanie, a nawet tak zwane iskry, które się wytwarza podczas spawania. Naświetlone oczy bardzo pieką, światło kilkukrotnie bardziej razi, nawet spać w nocy nie można przez bolące naświetlone oczy. Dlatego okulary są niezbędnym wyposażeniem stroju każdego spawacza.

Ogólnie okulary zapewniające ochronę powinno się stosować nie tylko ze względu na obowiązujące przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy ale przede wszystkim ze względu na własne bezpieczeństwo. Jest to bardzo ważne, ponieważ można bardzo szybko uszkodzić. Są one bardzo wrażliwe i powinniśmy o nie dbać, a szczególnie w takich warunkach.