Powszechnie znanym faktem jest, iż każdy rodzic chce zapewnić swojemu dziecku jak najlepsze warunki do zabawy i prawidłowego rozwoju. W dzisiejszych czasach dwa te zadania można z łatwością połączyć, dzięki zastosowaniu odpowiedniego rodzaju zabawek dla naszych pociech. Dzięki nauce poprzez zabawę nimi, będą one mogły nabywać nowych zdolności i rozwijać swoją kreatywność, przy jednoczesnym czerpaniu z tego radości. Warto więc przyjrzeć się tego typu rozwiązaniom z bliska.

Wspaniałe pomoce dla dzieci

zabawki MontessoriZabawki Montessori to wspaniałe rozwiązanie, które pomaga naszemu dziecku w rozwijaniu kreatywności, a także zachęca je do aktywności fizycznej. Ich podstawową zasadą, niezależnie od rodzaju zabawek, jest to, że nie „robią” nic za najmłodszych. Dodatkowo pomoce te są wykonane w sposób realistyczny, ponieważ udowodniono, że dzieci mające do dyspozycji zwykłe zabawki oraz takie, które spotkać można w dorosłym życiu i posługiwać się nimi, wybierały te drugie. Często stosuje się różnego rodzaju układanki, które mają elementy pasujące w tylko jedno miejsce. Dzięki temu dziecko musi skupić się i ułożyć puzzle samodzielnie z jednoczesnym dostrzeganiem popełnianych błędów, kiedy coś nie pasuje do reszty. Zabawki te pozwalają w doskonały sposób pobudzić dziecko do aktywności oraz samodzielności oraz „otwierają ich umysł”. Pomoce Montessori mają estetyczny wygląd i często wykonane są z drewna. Za ich pomocą dzieci odkrywają i uczą się nowych kształtów i kolorów. Dzięki nim także poznają wielkości przedmiotów i uczą się odróżniać te małe od średnich oraz dużych. Często przechowywane są one w specjalnych koszach podzielonych tematycznie. Istnieją też pomoce dla większych dzieci, które odzwierciedlają ich zainteresowania, np. zwierzątka wraz z kartami do dopasowywania, globusy z flagami państw, czy przyrządy do ogrodu takie jak grabki, łopatki etc.

W prawidłowym rozwoju najmłodszych niezwykle pomocne mogą okazać się tego typu rozwiązania w postaci zabawek Montessori, których nazwa pochodzi od nazwiska pomysłodawczyni. Mają one pomóc w kształtowaniu właściwej motoryki, logicznego myślenia oraz zwiększaniu kreatywności dziecka. Dzięki ich zastosowaniu w codziennym życiu, nasza pociecha będzie mogła lepiej zrozumieć i poznać świat przy jednoczesnej radości z pracy z nimi. Warto więc pomyśleć nad odstawieniem świecących i grających przedmiotów i zastąpić je przyjaznymi rozwiązaniami np. z drewna.