Na hodowlę bydła mięsnego i mlecznego ogromny wpływ ma żywienie. Nieprawidłowo żywione krowy czy buhaje będą odznaczały się mniejszymi przyrostami masy ciała, krowy będą dawać mniej mleka i będzie to mleko gorszej jakości.

Pasze objętościowe jako podstawowy element żywienia zwierząt gospodarskich

rękaw foliowy od producentaAby zagwarantować zwierzętom hodowlanym odpowiednie warunki zoohigieniczne, zgodne z dobrostanem, trzeba przede wszystkim postawić na dobrą paszę. Bydło żywi się paszami objętościowymi oraz paszami treściwymi. Z paszą objętościową latem nie ma żadnego problemu – bydło przepędzane jest na pastwisko, gdzie trawy jest pod dostatkiem. Problem pojawia się jesienią i zimą, kiedy trawy nie ma, a paszę objętościową trzeba zadać. Wykorzystuje się tu kiszonki i sianokiszonki przygotowane już w czasie lata (żniw). Aby powstała dobra kiszonka, potrzebny jest rękaw foliowy od producenta – tylko w nim może zachodzić proces kiszenia, czyli fermentacji. Rękawy foliowe wcale nie są drogie – ważne, by wybierać solidne rękawy, najlepiej o kolorze białym lub jasnozielonym. Rękaw nie może mieć żadnych uszkodzeń mechanicznych, ponieważ to zaburzy beztlenowy proces fermentacji. Rękawy często pozostawiane są na zewnątrz (warto zostawiać je pod zadaszeniem), dlatego muszą być odporne na działanie różnych czynników uszkadzających m.in. czynników atmosferycznych. Jasne kolory rękawów są ważne, jeśli kiszonki wystawione są na działanie promieni słonecznych.

Biały odbija ciepło, które mogłoby doprowadzić do psucia sianokiszonek. Nie należy wybierać folii przezroczystej, która mogłaby zostać uszkodzona przez same zwierzęta (widzą, że w środku znajduje się pasza). Pasza objętościowa kiszona może być przez długi czas przechowywana w rękawach i zużywana na bieżąco. Ważne jest to, by ją odpowiednio zabezpieczyć i nie dopuścić do dostępu tlenu.