Podczas projektowania odpowiedniego typu oświetlenia zewnętrznego naszego domu, możemy brać pod uwagę różne rodzaje instalacji. Jednym z bardzo popularnych jej elementów mogą być tak zwane wyłączniki zmierzchowe, które są niezwykle popularne, ze względu na swoją praktyczność i niezawodność. Dzięki zainstalowaniu tego rodzaju urządzenia możemy być pewni, że światło zapali się o określonej godzinie.

Zastosowanie wyłącznika zmierzchowego w instalacji elektrycznej

Automat zmierzchowyRola tego typu wyłącznika polega na włączaniu światła o zmierzchu, a wyłączaniu o świcie. Dzięki temu, że jest on sterowany elektronicznie, cały proces przebiega niezwykle dokładnie. Dlatego wiele osób decyduje się na zakup tego urządzenia, licząc na jego niezawodną pracę, która zwalnia mieszkańców z konieczności zapalania światła i gaszenia go o określonej godzinie. Automat zmierzchowy może być oferowany w wielu wersjach. Jedną z najpopularniejszych jest wyłącznik z czujnikiem, który włącza światło po określonym spadku intensywności światła dziennego. Kolejnym modelem automaty są wersje z sondą, która reaguje na natężenie promieni słonecznych. Popularnością cieszą się także wyłączniki zmierzchowe z zegarem, które są bardzo wygodne ze względu na możliwość dowolnego ustawiania godzin włączenia i wyłączenia oświetlenia. Dzięki temu możemy ustawić odpowiednie godziny włączenia oświetlenia zewnętrznego do aktualnych potrzeb.

Automaty występują w wielu wersjach i odróżniają się od siebie innymi parametrami, dotyczącymi zakresu działania, zasilania czy temperatury pracy. Możemy także wybrać wyłączniki, które będą posiadały konkretny stopień ochrony przed dostępem do części niebezpiecznych. Istnieją również modele wyłączników, które są odporne na zalewanie ich strugą wody.