Z pewnością wiele osób nie pamięta już prawie nic z tego, czego uczyło się na lekcjach chemii. Prawie nigdy też nie wykorzystywała zdobytej tam wiedzy. Warto czasem odświeżyć swoją pamięć, ponieważ z wieloma substancjami mamy do czynienia prawie każdego dnia. Czy wszystkie są obojętne dla ludzkiego organizmu?

Charakterystyczne cechy glikolu etylenowego

glikol etylenowy ze sklepuJeden z organicznych zawiązków chemicznych będący jednocześnie najprostszym z alkoholi cukrowych, to glikol etylenowy. Na pewno nazwę tę część osób kojarzy, ale nie do końca wie skąd. Ten związek jest przede wszystkim składnikiem samochodowych płynów chłodzących. Uważany jest także za prekursora polimerów. Glikol etylenowy w czystej postaci występuje jako bezbarwna i bezwonna ciecz o konsystencji przypominającej syrop. Ma lekko słodkawy smak, ale w żadnym wypadku nie należy go ani próbować, ani tym bardziej spożywać. Jest on związkiem toksycznym, który nie powinien dostać się do wnętrza organizmu. Glikol etylenowy ze sklepu stosowany jest przede wszystkim jako główny składnik płynów do chłodnic oraz w instalacjach chłodniczych, gdzie pełni rolę czynniki pośredniego. Odkryty został po raz pierwszy ponad sto pięćdziesiąt lat temu przez francuskiego chemika. Po I wojnie światowej używany był do produkcji materiałów wybuchowy. Wcześniej nie był ani produkowany, ani wykorzystywany handlowo. Nieco później stał się niezbędnym elementem dynamitu. Glikol etylowy używany jest również do produkcji żywic poliestrowych i alkidowych włókien syntetycznych. Znajduje się także w rozpuszczalnikach.

Warto posiadać chociaż podstawową wiedzę na temat właściwości związków chemicznych. Pozwoli nam to odróżniać te, które są bezpieczne dla naszego organizmu, od tych szkodliwych. Zawsze uważajmy na to, aby glikol etylenowy nie trafił w ręce dzieci.