Od marca w Polsce trwa okres lęgowy ptaków. Od tego miesiąca liczba ptaków znacznie się zwiększa. Są rejony, w których niektóre gatunki stanowią poważny problem dla domów i bloków mieszkalnych. Na szczęście można ochronić budynek przed ptakami, nie robiąc im żadnej krzywdy.

Odstraszanie ptaków za pomocą kolców na balustradach i parapetach

kolce na ptaki poznańStandardowo stosuje się na parapetach czy balustradach tzw. kolce na ptaki. Obecnie jest też możliwy wybór nowoczesnych spirali. W Polsce panuje mit, że ptaki (a przede wszystkim gołębie) nabijają się na montowane na budynkach kolce. Należy dementować te plotki – gdyby tak było w rzeczywistości, kolce z pewnością nie byłyby stosowane. Oczywiście wypadki się zdarzają i nie jest to niemożliwe, ale jeśli się zdarza, to bardzo rzadko. Takie kolce na ptaki poznań można kupić w wielu sklepach – zwłaszcza w sklepach firm, które specjalizują się w odstraszaniu różnych zwierząt. Ptaki nie nabijają się na kolce, ponieważ mają znacznie lepszą zdolność akomodacji niż ludzie. Z kilku kilometrów są w stanie stwierdzić, które drzewo w lesie rośnie najbliżej (jest pierwsze, wysunięte do przodu). Tak samo jest z kolcami – ptaki w czasie lotu dużo wcześniej widzą cienkie kolce, które mogłyby być dla nich niebezpieczne. Jeśli jakiś ptak nabija się na kolce, to najczęściej jest to ptak chory, który ma już problemy ze wzrokiem i utracił tak dobre zdolności akomodacyjne.

Poza tym nie wszystkie kolce na rynku są zakończone tak jak igły. Jest zupełnie inaczej – większość produktów dostępnych w sprzedaży to kolce, które są zakończone zakrzywionym drucikiem, by nie doszło do skaleczenia zwierząt jak i osoby, która montuje kolce na parapecie czy balustradzie. Są też dostępne kolce na ptaki ze specjalnymi zabezpieczeniami na końcach. Takie kolce są droższe, ale na pewno bezpieczniejsze.