Na wyjazdach, jednym z głównych pytań odnośnie kowalstwa jest zawsze wybór stali, z jakiej tworzy się najróżniejsze wyroby. Osobiście uważam iż wybór materiału jest zależny od rzemieślnika, jego zdolności i upodobań, jednak osobiście, zawsze preferowałem stal sprężynową o wysokiej jakości, niezależnie od tego czy służyła do wyrobu replik broni, czy faktycznych narzędzi.

Wysokiej jakości stal narzędziowa

stal 50hfNie wszystkie rodzaje stali nadają się do ręcznej obróbki, gdyż potrafią być zbyt kruche, lub mieć nieodpowiedni skład, uniemożliwiający przekuwanie. Na tym polu stal sprężynowa, zwłaszcza stal 50hf, zdecydowanie przoduje. Jako że zazwyczaj służy do produkcji narzędzi lub elementów maszyn przemysłowych, doskonale nadaje się również do przekuwania, gdyż wyroby z owej stali są zdecydowanie bardziej odporne na uszkodzenia, nie krusząc się pod wpływem silnych uderzeń, i sprężyste, gdyż gotowe wyroby, zwłaszcza blachy, nie mają tendencji do pękania nawet pod najmocniejszym naciskiem, zwłaszcza po odpowiednio dobrym przygotowaniu i uprzednim oczyszczeniu przekuwanego materiału. Owa stal nadaje się świetnie do wyrobu replik mieczy, gdyż ostrza z owej stali są bardzo giętkie i niepodatne na pękanie, a jednocześnie trwałe i solidne, przez co większość mieczy pokazowych bywa wykonana właśnie z takiej stali i zazwyczaj bardzo dobrze znoszą nawet najbardziej intensywne walki pokazowe bez najmniejszych uszczerbków.

Narzędzia wykonane z takiej stali są natomiast bardzo trwałe i mogą służyć przez wiele lat. Jako ogólnodostępny materiał, stal taka jest bardzo łatwa do znalezienia w każdej hurtowni materiałów budowlanych po bardzo niskich cenach, i zazwyczaj można ją spotkać zarówno w formie blachy, jak i stalowych prętów, w zależności od potrzeb.