Procesy logistyczne w znacznym stopniu wpływają na wydajność przedsiębiorstwa. Odpowiednia organizacja pracy oraz wewnętrznego transportu wytwarzanych materiałów ma duży wpływ na tak zwane gardło sprzedażowe czyli ilość towarów, która może być w ciągu dnia wysłana czy sprzedana. Szczególnym przykładem takich obiektów są zakłady przemysłowe, które skupiają się na produkcji towaru, który następnie jest przeważnie wysyłany do dystrybutorów, którzy go sprzedają.

Rodzaje przenośników stosowanych w przemyśle

przenośniki łańcuchoweZakłady produkujące żywność często wymagają zastosowania specjalistycznych rozwiązań w zakresie logistyki. Przykładem mogą być chociażby przenośniki łańcuchowe do zboża, które świetnie sprawdzają się w przypadku takich wyrobów jak: skrzynki, kartony czy podajniki. W takim rozwiązaniu elementem transportującym są łańcuchy zbudowane z tworzyw sztucznych. Budowa podajników umożliwia transport materiałów w linii prostej oraz po łuku. Są one wykonywane według zaleceń klienta. Wszystkie świetnie nadają się do zastosowań w przemyśle spożywczym. Konstrukcja nośna linii jest często wykonywana z różnego rodzaju stali. W przypadku zastosowań przemysłowych jest to często stal kwasoodporna, która posiada dobre właściwości zarówno mechaniczne jak i odporność chemiczną. Rozwiązania te cechuje duża niezawodność oraz trwałość. Właśnie dlatego są one często stosowane w wyżej wymienionych aplikacjach.

Warto dodać, że większość tego typu urządzeń jest projektowana bezpośrednio pod klienta, jego wymagania oraz uwarunkowania już istniejącej infrastruktury produkcyjnej. W ten sposób klient końcowy otrzymuje rozwiązanie świetnie dopasowane do jego potrzeb. Umożliwia to zmniejszenie czasu wdrożenia oraz jego kosztów. Istnieje bowiem mniejsza szansa, że przygotowane pod konkretny projekt rozwiązanie okaże się niewydajne czy niedostosowane do realiów zakładu.